top of page
Search
  • Denny Veselý

Koľko máš rokov? Frajerku už máš? Už máš dosť rokov na to, aby...

Updated: May 24, 2020

Neviem, ako sa na svoj vek mám správať, nikdy som toľko rokov nemal ako mám dnes.


Poznáte tie situácie, keď je sviatok a zíde sa celá rodina pokope. Klasické reči, ako sa kto má a čo má nové. Príde rad na Vás. A čo ty, frajerku už máš? Koľko to máš rokov? Ako v škole? Učiteľky poslúchajú? Alebo: Svadba kedy bude? A Deti ? Už máš dosť rokov na to, aby si mal deti. Ja v tvojom veku...

Veľa ľudí si neuvedomuje, že nie každý chce žiť život, ako je nalinkovaný. Celý život (teda hlavne od doby, keď som nadobudol aké také vedomie :D) sa zamýšľam nad tým, ako nás formuje systém, do ktorého sa narodíme. A rodičia, ktorí sa za tie roky už naučili v tomto systéme fungovať, sú prví, ktorí nám to vštepujú. Najhoršie na tom je, že nám chcú to najlepšie a myslia si, že toto je tá správna cesta. Vzniká boj...


Vždy som sa zamýšľal nad rovnicou:

Narodenie – škôlka – základka – stredná – vysoká – práca – úver – bývanie – rodina – dieťa – dôchodok a záver.


Vždy mi to prišlo veľmi málo na život. Veľmi málo na to, čo život ponúka. A aké možnosti má. A teraz netvrdím, že niečo zo spomenutého je niečo zlé. Ale prečo?

Prečo by som sa mal riadiť smernicami, predpismi a tým, čo je podľa spoločnosti správne.

Každý z nás má možnosť sa slobodne rozhodnúť ako žiť a akým smerom sa chce uberať. Či chce študovať na vysokej škole a či vôbec chce študovať. Kde chce pracovať a čo tu vytvorí a zanechá. Dôležité však je prijať za svoje rozhodnutie zodpovednosť.


Spoločnosť ovplyvňuje veľa vecí. Je nastavený finančný systém, v ktorom peniaze sú potrebné na to, aby sme si zabezpečili bývali, dennú réžiu atď. Ale to neznamená, že musím na úkor peňazí stratiť radosť z toho, čo robím. Zarábať tým, čo ma baví a napĺňa. Áno, nie je to jednoduché. Ale nie nemožné. Bude to chcieť veľa obety, možno málo spánku a určite budeme musieť robiť veci inak ako ostatní. Ale dá sa to zvládnuť.

Nechcem žiť podľa systému a noriem, ktoré udáva spoločnosť. Chcem žiť podľa seba a chcem žiť tak, ako to cítim. Som odhodlaný túto myšlienku budovať a nosiť v sebe celý život. Bude to znamenať, že veľa ľuďom budem na smiech, veľa z nich ma odsúdi. Ale to nevadí. Môj život bude naplnený tým, že robím slobodné rozhodnutia a hlavne prijímam za celý svoj život zodpovednosť.

1 comment

Recent Posts

See All
bottom of page